• امروز : شنبه - ۵ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Saturday - 25 May - 2024
0
اندر حکایت پرونده های یک طرفه فوتبال در ایران؛

آیا چهره عدالت در رای مربوط به پرونده رشید مظاهری ظهور و بروز خواهد یافت؟

  • 27 شهریور 1399 - 4:42
آیا چهره عدالت در رای مربوط به پرونده رشید مظاهری ظهور و بروز خواهد یافت؟

کمتر کسی که نه! اصولاً نمی توان کسی را پیدا کرد که مخالف برقراری عدالت باشد مگر آنکه اجرای عدالت باعث از دست رفتن منافع غیرقانونی و نابجای فرد و یا افرادی شود.

هادی علیزاده / ورزشی نویس و سردبیر اولدوز خبر:

کمتر کسی که نه! اصولاً نمی توان کسی را پیدا کرد که مخالف برقراری عدالت باشد مگر آنکه اجرای عدالت باعث از دست رفتن منافع غیرقانونی و نابجای فرد و یا افرادی شود. اما به راستی عدالت چیست و چه معنایی دارد؟ آیا عدالت در پرونده های حقوقی فدراسیون فوتبال لحاظ می شود یا عدالت مفهوم خود را از دست داده و آرای نهایی، تنها طرز تفکر اعضای کمیته هاست و نه مُرّ ِ صریح قانون؟

شاید این یادداشت جای اینکه به صورت دقیق به معنی و مفهوم عدالت در فرهنگ ملل بپردازیم نباشد، اما آنچه پر واضح است اینست که عدالت نه تنها در فرهنگ اسلامی بلکه در فرهنگ ملل نیز به معنای برابری و مساوات و بهره مندی عموم مردم از قانون است و اینکه اگر شخصی تخلفی انجام داده باید به صورت برابر و بی هیچ ملاحظه ای با تخلف وی برخورد شود و شخص متخلف نیز بایستی عواقب کارش را گردن بگیرد.

طرفداران فوتبال، شرح دعوای رشید مظاهری با باشگاه تراکتور را کم و بیش می دانند و از اتفاقات عجیب این ماجرا تا حدودی با خبرند. دروازه بان تراکتور شب بازی با نفت مسجد سلیمان در نیمه نهایی جام حذفی، ساز جدایی زد و در برهه ای حساس و زمانی که تیم تراکتور بیشتر نیازمند آرامش بود، تمرکز کادر فنی و مدیریت باشگاه را به هم ریخت! تراکتور با از میان برداشتن نفت مسجد سلیمان، می خواست راهی فینالی شود که تیم آبی پایتخت(استقلال که حریف قرمزش یعنی پرسپولیس را شکسته داده بود) خود را برای یک رویایی پر برخورد و پر حرف و حدیث آماده کرده بود.

آن زمان کسی جز رشید مظاهری و حریف تراکتور در فینال جام حذفی(استقلال) نمی دانست مقصد بعدی این دروازه بان کجاست و با چه تیمی به توافق رسیده که این چنین تشنه جدایی از تراکتور است. حتی عده ای نیز حدس و گمانشان به سمت پرسپولیس بود و اینکه این تیم تهرانی قصد به خدمت گرفتن رشید مظاهری را دارد.

زمان گذشت و تراکتور و استقلال به فینال جام حذفی رسیدند. کُری خوانی های مدیریت باشگاه استقلال با مالک تراکتور و کلیپ هایی که در فضای مجازی دست به دست می شد، فضای رقابتی تراکتور و استقلال را به اوج خود رسانده بود و بعد از یک بازی پر حادثه، تراکتور جام را به تبریز برد و آه و حسرت از نهاد مدیران استقلال که در خیال برگرداندن استراماچونی بودند برخواست و تیم آبی پایتخت را وارد بحران کرد.

در سویی دیگر، تراکتور به آرزویش رسید اما با درخشش گلر دومش محمدرضا اخباری و پشت کردن گلر اولش یعنی مظاهری. واقعه ی نیکی که بدون حضور دروازه بان اول و با اعتماد به دروازه بان دوم به دست آمد.

منتقدان معتقدند تراکتور بدون مظاهری به هدف خودش که بالابردن جام قهرمانی بود رسید اما چرا باز هم دست از سر رشید مظاهری بر نمی دارد و دنبال استیفای حقوق خود است! رشید که کاری با تراکتور نداشت و خواهان جدایی از این تیم بود و اینکه آیا به راستی مگر مظاهری گناهی نابخشودنی مرتکب شده که سزاوار تنبیه است؟

مگر نه اینکه الان تراکتوری ها جام را بعد از یک فصل خسته کننده کرونایی بالای سر برده اند اما تصور کنید در صورتی که پرشورهای آذربایجان نائب قهرمان می شدند، آیا منتقدان باز چنین حرف هایی می زدند؟

در صورتی که عدالت در این پرونده که خواسته به حقِ تمام طرفداران، هواداران و اهالی فوتبال و حتی غیر فوتبالی هاست بدون در نظر گرفتن تمایلات و علایق رنگی در نظر گرفته شود، اصولاً نه مظاهری که هر بازیکنی در هر تیمی که در کوران رقابت ها قرار دارد و هنوز مسابقات به پایان نرسیده نمی تواند درخواست جدایی دهد مگر اینکه کاسه ای زیر نیم کاسه باشد. یا کسی از بیرون و حتی داخل باشگاه هوایی اَش کرده که به منافع باشگاهی که با آن قرارداد دارد پشت پا بزند که این پشت پا زدن اصولاً باید برای یکی از حریفان نیز منافعی داشته باشد یا بگو مگوهایی بین بازیکن با مالک یا کادرفنی و مدیریتی باشگاه سرِ مطالبات رخ داده است که بازیکن نتوانسته در تیمش بماند.

اگر مطالبات بازیکن را در نظر بگیریم حق با بازیکن است که حقوقش را مطالبه کند و به تمامی آن برسد اما در صورتی که باشگاه در قبال بازیکن به وظایف و تعهداتش به صورت تمام و کمال عمل کرده باشد و مورد مناقشه، چیزی جز تعهدات باشگاه بوده و بازیکن علیرغم اینکه به حقوقش رسیده ولی به صورت غیرقانونی و با زیرپا گذاشتن منافع باشگاه قبلی اش خواستار جدایی بوده باشد آن هم در حالی که هنوز با این تیم قرارداد دارد، باید عواقب این اقدامش را نیز بپذیرد!

آنچه در پرونده مورد مناقشه رشید مظاهری و باشگاه تراکتور رخ داده نشان می دهد این دروازه بان به صورت تمام و کمال به حقوقش رسیده و دو سال دیگر نیز با تراکتور قرارداد دارد پس این دروازه بان به همراه باشگاه جدیدش مرتکب تخلفی شده اند که باید تاوانش را نیز بپردازند. این تاوان هم شامل محرومیت زمانی بازیکن از حضور در میادین رسمی و هم محرومیت باشگاه جدید وی از پنجره نقل و انتقالات شده و هم شامل جریمه های نقدی بازیکن و باشگاه متخلفش که وی را به صورت غیرقانونی به خدمت گرفته می شود.

پرونده های اخیر بازیکنان و مربیان خارجی لیگ برتر که همگی منجر به محکومیت باشگاه های ایرانی شده به وضوح، این فرصت را به بازیکنان داخلی نیز داده تا آنها نیز با استفاده از فضای بی اعتمادی ای که توسط همتایان خارجیشان در FIFA و AFC نسبت به باشگاه های ایرانی خلق گردیده، بتوانند حرفشان را در مجامع داخلی و حتی بین المللی به کرسی نشانده و به اصطلاح، باشگاه ها را سر کیسه کنند!

اما این نگرش سوء که در اثر مدیریت های انتصابی نابجا در باشگاه های ایرانی به وجود آمده، دستاوردی جز اجیرکردن وکلایی به درد نخور که نتیجه پرونده ها را به جای باشگاه ها به نفع بازیکنان و مربیان خارجی رقم زده اند نداشته و حالا حالاها باید باشگاه های ما آش کشک خاله هایی را بخورند که روزی در لباس مدیریت برایشان پخته اند!

در طی سال های اخیر نیز به وضوح مشاهده شده کمیته های انضباطی و استیناف فدراسیون فوتبال، عدل و مساوات را کنار گذاشته و علایق و تمایلات رنگی خود را در پرونده ها دخالت می دهند و پرونده ای را نمی توانید پیدا کنید که یک طرفش استقلال یا پرسپولیس بوده و طرف دیگرش یک تیم شهرستانی و در نهایت رأی صادره به ضرر یکی از سرخابی های پایتخت منجر و تیم های شهرستانی و غیر دولتی(بخش خصوصی) منتفع گردند!!!

مسأله مهمی که رسانه های زنجیره ای پایتخت اعم از صداوسیما، مطبوعات، سایت های خبری، پیج ها و کانال ها در شبکه های اجتماعی نمی خواهند به آن بپردازند و قوه قضائیه نیز به آن ورود نمی کند این است که تا نگرش های عدالت طلبانه و عدالت خواهانه در مقام قضاوت تفسیر به رأی بوده و تغییری نیابد و تا فدراسیون فوتبال و کمیته های انضباطی و استیناف آن به اهمیت جایگاه خود پی نبرند و بر طبل «قاضی شریح» بودنشان بکوبند، اعتماد زُدایی کنند و علایق رنگیشان را دخالت دهند، نباید انتظار عدل و عدالت از سیستمی را داشته باشیم که خود غرق در منجلاب بیداد، فساد، تبعیض و منفعت طلبی است.

امیدواریم با ورود قوه قضائیه و شخص ریاست محترم این قوه به آرای صادره بعد از این، آرای نهایی بر اساس عدالتی باشد که همواره کمیته های انضباطی و استیناف فدراسیون فوتبال مدعی آن بوده و هستند نه بیداد منفعت طلبانه ای که طی سال های اخیر بر پیکره نحیف و زخمی باشگاه های کشور و هوادارانشان روا داشته اند.

لینک کوتاه : https://ulduzkhabar.ir/?p=685

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 3در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۳
  1. بو کثیف فدراسیون و کمیته عنضباطی میللتی یاپ سرییپلر
    گورون دا آخیر ده رای او هامبال مظاهرینین نفعینه صادر اولاجاخ ???

  2. لعنت خدا به این مجریان و تصمیم گیرنده های قانون که به همه ظلم میکنند. مگر عدالت چه بدی داره که بجاش ظلم میکنن.

  3. من دیرم بو شوشه باشلارین سابقه سینه گوره گوزوم هش سو ایشمیر دوز رای وره لر چون فدراسیون و کمیته انضباطی نین وضعی خارابدی و همیشه نا عادلانه رای وریللر

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از تورکی و فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.